AVOKADONUN KANITLANMIŞ 12 FAYDASI

Avokado benzersiz bir meyvedir. Çoğu meyve çoğunlukla karbonhidrattan oluşurken, avokado çoğunlukla sağlıklı yağlardan oluşur. Birçok çalışma bu durumun sağlık açısından güçlü faydaları olduğunu gösteriyor. Avokadonun bilimsel olarak kanıtlanmış 12 faydasını burada bulabilirsiniz.

pay for my essay apa annotated bibliography

GÜNDE NE KADAR SU İÇMELİYİZ?

Vücudumuzun ortalama %60’ı sudan oluşur. Gün içinde özellikle idrar yoluyla ve terlemeyle devamlı olarak su kaybederiz. Bu su kaybını önlemek için ise günde yeterli miktarda su içmemiz gereklidir.

Günde bir insanın ne kadar su tüketmesi gerektiğine dair çok farklı görüşler bulunuyor.

KAHVERENGİ PİRİNÇ FAYDALI MI?

Kahverengi pirinç sıklıkla sağlıklı beslenme ile ilişkilendirilir. Tam tahıllı olarak değerlendirirsek esmer pirinç; kabuğu, kepeği ve tohumu çıkarılmış olan beyaz pirinçten daha az işlem görmüştür. Bu yazıda esmer pirinçin sağlık açısından faydalarını tartışacağız. Yazıyı okuduktan sonra siz de beslenmenize ekleyip eklememek konusunda bir karar verebilirsiniz.

GLUTEN BAZI İNSANLARA NEDEN İYİ GELMEZ?

Aslında çoğu insan hiç bir yan etki yaşamadan gluten tüketebilir. Fakat glutene alerjisi veya cölyak hastası olan kişiler bunu tolere edemez. Ayrıca buğday alerjisi veya çölyak olmayan gluten alerjili kimseler de sıklıkla gluten tüketmekten kaçınır.

STRESİN VÜCUDUNUZA ETKİSİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Önemli bir toplantıya yetişmek üzere trafikte bekliyorsunuz ve dakikalar hızla ilerliyor. Beyninizdeki ufak kontrol kulesi olan hipotalamus bir emir göndermeye karar veriyor: “Stres hormonlarını gönderin!” Bu stres hormonları vücudunuzun «fight-or-flight» mekanizmasını tetikleyenlerle aynı.

KENDİNİZİ SAKİNLEŞTİRMENİN 15 YOLU

Hepimiz zaman zaman endişelenir, üzülürüz. Bu hayatın normal bir parçasıdır değil mi? Fakat kaygı veya sinir kontrolü ele aldığında ve sakinleşemediğiniz zaman ne olur? O anda kendinizi sakinleştirmeyi söylemek, bunu gerçekleştirmekten çok daha kolaydır. Bu yüzden aşina olduğunuz birkaç stratejiye sahip olmak, kaygılı veya sinirli olduğunuzda çok yardımcı olabilir. Sakinleşmek istediğiniz zaman kullanabileceğiniz, pratik ip uçlarına bakalım: